Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 142

    Default Αγορά Υπολογιστή

    • Για αγορά υπολογιστή






    • Ποσό που διαθέτουμε :


    Μπορώ να διαθέσω από 1000-1500 ευρώ!


    • Χρήση υπολογιστή :


    Ο υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για πολύ απαιτητικές εφαρμογές και ίσως για gaming...


    • Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:


    Τα προγράμματα θα είναι πολύ απαιτητικά και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ξέρω τις δυνατότητες που θα χρειάζονται να έχουν...Το μόνο που ξέρω είναι πως είναι αρκετά απαιτητικές!


    • Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.


    Οθόνη θα χρειαστώ στη σύνθεση γύρω στις 21-23 ίντσες!



    • Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι ?


    Όχι αυτή τη στιγμή!


    • Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).


    Λάρισα!


    • Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα?


    Από ένα κατάστημα!


    • Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο?


    Το σύστημα θα το στήσω εγώ.


    • Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .


    Όχι ευχαριστώ!

  2. #2
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    τι προγράμματα ακριβώς, έχω αρκετά pc στο νου μου αλλά πες μας καλού κακού

  3. #3
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 142

    Default

    Κυρίως σαν στούντιο θα δουλέψει...Για επεξεργασία βίντεο χωρίς να σέρνεται το pc!
    Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω πως λέγονται τα προγράμματα για να σου δώσω μια ακριβής απάντηση που θέλεις για να βοηθηθείς και εσύ και εγώ...Αυτό θα το ξέρω σίγουρα σήμερα το βράδυ!
    Last edited by reeeee; 01-10-2013 at 01:39 PM.

  4. #4
    Rank: Aristocrat
    • Join Date: Jun 2012
    • Posts: 1,037

    Default

    http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=18470&cat=77

    http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined

    Ψάξε και μόνος σου άνετα βρίσκεις..Εγω θα σου Πρότεινα να τον φτιάξεις κομμάτι κομμάτι !

  5. #5
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 142

    Default

    Ναι και εγώ κομμάτι κομμάτι θα πρότεινα έχω σκεφτεί κάποια πράγματα αλλά μία δεύτερη γνώμη θα με βοηθούσε να καταλήξω σε ένα αξιόπιστο υπολογιστή χωρίς προβλήματα!
    Ίσως αν βοηθούσε κάποιος για κομμάτι κομμάτι να ήταν καλύτερα!
    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Rank: Squire
    • Join Date: Sep 2012
    • Posts: 144

    Default

    Και εγω απο Λαρισα ειμαι και ασχολουμαι με το ειδος αρκετα χρονια,εχω στησει αρκετα μηχανηματα θα ηθελες να μιλησουμε prive να κανονισουμε συναντηση και να συζητησουμε για το τι θες και να το φτιαξω?
    Εναντι καποια αμοιβης παντα.
    Code:
    Today me, tomorrow you.

  7. #7
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 142

    Default

    Αυτες ειναι οι δυνατοτητες που πρεπει να εχει ο υπολογιστης για να λειτουργησει σωστα το προγραμμα...!

    Windows

    Intel® Core™2 Duo or AMD Phenom® II processor; 64-bit support required
    Microsoft® Windows® 7 with Service Pack 1 (64 bit), Windows 8, or Windows 8 Pro
    4GB of RAM (8GB recommended)
    5GB of available hard-disk space; additional free space required during installation (cannot install on removable flash storage devices)
    Additional disk space for disk cache (10GB recommended)
    1280x900 display
    OpenGL 2.0–capable system
    QuickTime 7.6.6 software required for QuickTime features
    Optional: Graphics card from list below with at least 1GB VRAM for GPU acceleration of ray-traced 3D renderer
    Internet connection and registration are necessary for required software activation, membership validation, and access to online services.*

  8. #8
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Quote Originally Posted by reeeee View Post
    Αυτες ειναι οι δυνατοτητες που πρεπει να εχει ο υπολογιστης για να λειτουργησει σωστα το προγραμμα...!

    Windows

    Intel® Core™2 Duo or AMD Phenom® II processor; 64-bit support required
    Microsoft® Windows® 7 with Service Pack 1 (64 bit), Windows 8, or Windows 8 Pro
    4GB of RAM (8GB recommended)
    5GB of available hard-disk space; additional free space required during installation (cannot install on removable flash storage devices)
    Additional disk space for disk cache (10GB recommended)
    1280x900 display
    OpenGL 2.0–capable system
    QuickTime 7.6.6 software required for QuickTime features
    Optional: Graphics card from list below with at least 1GB VRAM for GPU acceleration of ray-traced 3D renderer
    Internet connection and registration are necessary for required software activation, membership validation, and access to online services.*
    ...και για αυτά θες νέο pc? Δηλαδή πόσο wooden είναι το δικό σου? Σου δίνω το δικό μου με 150ε απλά πέρνα του W7 :P

  9. #9
    Rank: Squire
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 142

    Default

    Αρχικά θα τον χρησιμοποιήσω για το σκοπό που
    σας είπα..αλλά τελικά θα χρησιμοποιηθεί και σαν gaming!
    Απλά ο βασικός σκοπός του θα είναι για τη
    γρήγορη επεξεργασία και χωρίς κολλήματα
    εγγραφή και δημιουργία βίντεο!!
    Last edited by reeeee; 10-10-2013 at 11:23 PM.

  10. #10
    Rank: Unban Request Manager
    • Join Date: Aug 2012
    • Posts: 2,009

    Default

    Εχεις δει τα Allienware? Check λιγο στο google. Θα σου προτεινα να δεις απο εκει κατι μιας που διαθετεις αρκετα. Δες αν σου αρεσουν για να ξερω αν ειναι να σου δειξω μερικα

  11. #11
    Rank: Duke
    • Join Date: Dec 2010
    • Posts: 4,110

    Default

    Quote Originally Posted by Obs.NinJaZz View Post
    Επίσης, καλό θα ήταν να αναφέρεις αν θα ασχοληθείς με overclock, σε τι ανάλυση θα παίξεις(υποθέτω 1920x1080), τι παιχνίδια θα παίξεις και γενικά τι απαιτήσεις έχεις στο gaming. Το πρόγραμμα που θέλεις να δουλέψεις τρέχει και σε pc των 400€, δεν τίθεται θέμα.
    Το overclock δεν "γαμάει" το μηχάνημα και τον χρόνο ζωής του επεξεργαστή όμως?
    ( Click to show/hide )


    [NoL]: Stats for Map: [Mirana Wars] for [Odisseas]: 48 games. W/L/D: 32/8/8 (66.6%/16.6%/16.6%) . K/D: 757/335(17.60/8.17)
    [NoL]: Stats for Map: [Pudge Wars] for [Odisseas]: 40 games. W/L/D: 24/11/5 (60%/27.5%/12.5%) . K/D: 886/670(22.72/17.18)
    [NoL]: Stats for Map: [SF Wars] for [Odisseas]: 31 games. W/L/D: 17/8/6 (54.8%/25.8%/19.3%) . K/D: 486/199(16.76/6.86)
    [NoL]: Stats for Map: [Warlock] for [Odisseas]: 57 games. W/L/D: 30/14/13 (52.6%/24.5%/22.8%) . K/D: 280/139(6.36/3.23)

    ( Click to show/hide )
    Quote Originally Posted by wtfmejt View Post
    emena pantos mou gamane ti mana edo k 3 xronia epidi evala botakia gia na pezo games xoris lag de ksero gia sas. astio den ine?

  12. #12
    Rank: Forum Addict
    • Join Date: Jan 2011
    • Posts: 579

    Default

    Quote Originally Posted by Odisseas View Post
    Το overclock δεν "γαμάει" το μηχάνημα και τον χρόνο ζωής του επεξεργαστή όμως?
    Για intel μιλάμε.
    Κάπου στην Ρούμελη λένε πως είσαι ακόμα, με τον Κωστούλα, τον Μπελή και τον Τζαβέλα.
    Τ'ακούς; Ακόμα σε ζητάει τούτο το χώμα, γι'αυτό σου λέω ανέβαζα στ'άλογο και έλα.

  13. #13
    Rank: Disciple
    • Join Date: Mar 2010
    • Posts: 208

    Default

    Με τέτοιο budget παίρνεις έναν Intel i7 επεξεργαστή και μια καλή nvidia κάρτα γραφικών και άντε και ένα σύστημα υδρόψυξης της Corsair αν είναι τόσο βαριά τα games και είσαι οκ από πλευράς gaming τώρα για χρήση προγραμμάτων που θες δεν ξέρω τι πρέπει να βάλεις στον ''πύργο'' σου αλλά καλύτερα απευθύνσου σε site που σε είπε ο Ninjazz εδώ λίγες σωστές και έμπειρες γνώμες θα βρεις

  14. #14
    Rank: Board General
    • Join Date: Jan 2011
    • Posts: 2,001

    Default

    Overclocking > τσάμπα ρεύμα > τσάμπα θερμότητα > τσάμπα "κλάσιμο" ο.κ.
    Αν δεν σε καλύπτει αυτό που θες, σκάσε 50€ παραπάνω και δούλεψε σαν άνθρωπος.
    Και καμία εγγύηση δεν σε καλύπτει, και ρισκάρεις να μείνεις χώρις pc ανά πάσα στιγμή.
    Ό,ποιον σοβαρό επαγγελματία, όχι Online "μάστορα", ρωτήσεις το ίδιο θα σου υποστηρίξει.

  15. #15
    Rank: Board General
    • Join Date: Oct 2009
    • Posts: 2,365

    Default

    lol, ποιος retard μου σβήσε τα post;

    Το oc φυσικά και δε χαλάει τίποτα, υπάρχει άλλωστε συγκεκριμένο hardware(ξεκλείδωτος επεξεργαστής, συγκεκριμένο chipset μητρικής, ψύκτρα κτλ.) γι' αυτή τη δουλειά. Αν κάποιος ξέρει και θέλει να ασχοληθεί είτε λόγω "καύλας" είτε επειδή ζητά καλύτερες επιδόσεις, δίνει 100-200€ παραπάνω, παίρνει το ανάλογο hardware, κάνει oc και απολαμβάνει παραπάνω επιδόσεις χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο. Αν πάλι δεν ενδιαφέρεται ή δεν ξέρει ή δε θέλει να ασχοληθεί, παίρνει κλειδωμένο επεξεργαστή του οποίου οι επιδόσεις τον καλύπτουν και σε stock καταστάσεις.
    Γι' αυτό, εξάλλου, ρώτησα τον ts αν τον ενδιαφέρει το oc, για να γίνουν οι ανάλογες προτάσεις.

    Αλλά ντάξει, εσείς καθίστε να λέτε στον κόσμο να παίρνει alienware και ότι με το overclock σου καίγεται το pc και χάνεις τις εγγυήσεις, και ένα κάρο μαλακίες, να γελάνε μέχρι τον Παναμά.

    Απορώ ποιος σας όρισε "MGN Support" ενώ είστε τόσο αδαείς, βέβαια υποθέτω ότι και αυτός που σας όρισε είναι εξίσου αδαής, whatsoevah.
    Last edited by Obs.NinJaZz; 09-10-2013 at 12:50 PM.
    IRC (quakenet): #48.dota, #pros.dota


  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Odisseas View Post
    Το overclock δεν "γαμάει" το μηχάνημα και τον χρόνο ζωής του επεξεργαστή όμως?
    Μπαααα,με μια καλή μητρική και μια δυνατή ψύκτρα δεν θα πάθει τίποτα.
    "Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του. Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν". - Λέων Τολστόι

  17. #17
    Rank: Squire
    • Join Date: Sep 2012
    • Posts: 144

    Default

    Quote Originally Posted by KirChhOff View Post
    Overclocking > τσάμπα ρεύμα > τσάμπα θερμότητα > τσάμπα "κλάσιμο" ο.κ.
    Αν δεν σε καλύπτει αυτό που θες, σκάσε 50€ παραπάνω και δούλεψε σαν άνθρωπος.
    Και καμία εγγύηση δεν σε καλύπτει, και ρισκάρεις να μείνεις χώρις pc ανά πάσα στιγμή.
    Ό,ποιον σοβαρό επαγγελματία, όχι Online "μάστορα", ρωτήσεις το ίδιο θα σου υποστηρίξει.
    Attached Images Attached Images
    Code:
    Today me, tomorrow you.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •